Azok közül, akik újévkor megfogadják, hogy takarékosabbak lesznek, egy ötöde közel egész évben be is tartja fogadalmát
2024. február 26., Budapest – Az újévi fogadalmak népszerűsége töretlen, ahogy az is, hogy ezeket a nagy elhatározásokat sokszor nem sikerül egész éven át betartani. A Provident által végzett közvélemény-kutatásból kiderül, hogy mennyire gyakori újévi fogadalom a pénzügyek tudatosabb kezelése. A több mint 2400 kitöltőtől gyűjtött adatok rámutatnak, hogy inkább a nők hajlamosabbak év elején takarékossági fogadalmat tenni, a másik nem tagjai közül főleg az idősebb, 50-60 év közöttiekre jellemző ez a gyakorlat. Bár a válaszadók mintegy fele szokta csak megfogadni, hogy jobban felügyeli kiadásait, közel 20 százalékuk legalább fél évig vagy akár egy évig is tudja tartani magát elhatározásához.
A felmérés szerint azok között, akik év elején megfogadják, hogy gondosabban kezelik pénzügyeiket, többen vannak a nők, mint a férfiak, előbbiek 58 százaléka, utóbbiak 42 százaléka vallotta ezt magáról. Leginkább a negyvenes és ötvenes korosztály tagjai tartoznak ide mindkét nemből. Jóval nagyobb a szórás a fogadalom betartását illetően: a válaszadóknak legnagyobb része (30%) csupán 1-2 hónapig tudja tartani magát elhatározásához, őket viszont már az a csoport követi kicsivel lemaradva, akik egész évben kitartanak, az ő arányuk 28 százalék. A dobogó harmadik fokára (a megkérdezettek 18 százaléka) azok állhattak fel, akik negyed és fél év közötti ideig tartják be a fogadalmukat. A válaszadók 13 százaléka állította magáról, hogy több mint fél évig tudja tartani elhatározását, 11 százalékuk pedig nem tudta vagy nem akarta megmondani, mennyi ideig tartanak ki.
Noha a pénzügyi takarékosság nem a legnépszerűbb újévi fogadalmak egyike, a magyarok javuló pénzügyi tudatosságát mutatja az a tény, hogy a takarékoskodó válaszadók közül legtöbben, vagyis 272 fő válaszolta azt, hogy havi akár 20.000 forintot is félre tud tenni.
A kutatás szerint a férfiak anyagi helyzete általában nagyobb megtakarítást tesz lehetővé, 32 százalékuk adta ezt a választ szemben a női résztvevők 17 százalékával. Kormegoszlás szerint a férfiaknál a negyvenes, az ötvenes és a 60 feletti korosztályból is 25 százaléknyian takarítanak meg ennyit, a nők esetében ekkora összeget a 60 feletti korosztály tud félretenni, az ő arányuk 38 százalék.
Felhasználási célját tekintve, akik havi 20.000 forintot tesznek félre, legtöbbször lakásvásárlásra vagy felújítási célból spórolnak – derült ki a felmérés adataiból. Vidék és főváros viszonylatban ugyanakkor tapasztalható éles eltérés a megtakarítások felhasználási célját tekintve – vidéken ugyanis míg a férfi válaszadók inkább lakáscélú megtakarításokkal rendelkeznek, a nők gyermekeikre vagy unokáikra tervezik fordítani az így félretett összeget. A negyven alatti férfiak körében az autóvásárlás is népszerű megtakarítási cél (6%), különösen a vidéki városokban élők esetében.
A Provident számára kiemelten fontos a pénzügyi tudatosság fejlesztése, ezért is hívta életre a Nyugdíjas Akadémiát, ahol felelős hitelezőként aktívan kívánja támogatni a társadalmat, amelybe az idősebb generáció is beletartozik.
***
A Provident Pénzügyi Zrt.-ről:
A Provident Pénzügyi Zrt. a londoni és varsói tőzsdén jegyzett International Personal Finance (IPF) nemzetközi pénzügyi vállalatcsoport égisze alatt működik, Magyarországon immár 22 éve meghatározó szereplője a személyi kölcsönök piacának. Az IPF kilenc országban 2,4 millió ügyféllel rendelkezik, a magyar Provident 2200 munkavállalója révén 210.000 ügyfelet szolgál ki. A cég elsősorban a kisebb összegű, rövid futamidejű, heti törlesztésű kölcsöneiről ismert; ám a hagyományos, átutalással folyósított személyi hitel mellé a magyar piacon egyedülálló módon opcionális otthoni kiszolgálást is kínál ügyfeleinek. A Provident az elmúlt években összesen 9 alkalommal nyerte el a Kiválóság az Ügyfélkiszolgálásban díjat, három alkalommal a Magyarország Legjobb Munkahelye címben részesült. A munkatársak a vállalat fennállása óta több mint 90.000 munkaórában segítettek önkéntesként oktatási, egészségügyi és szociális intézményeket szerte az országban. Ennek kiemelkedő példája a vállalat által 2008-ban létrehozott Családi Kasszasikerek program, amely az idei évtől megújult formában érhető el. A program weboldalán hasznos tudásanyagot, naprakész releváns ismereteket adnak át a látogatóknak a mindennapi pénzügyek világáról. 2014-ben a Provident Pénzügyi Zrt. a Figyelő hetilappal közösen megalapította a Provident Társadalmi Hasznosság Díjat. Az elismerés azzal a céllal jött létre, hogy tevékenységükkel a társadalom egészére pozitív hatást gyakorló, más vállalkozások számára példát mutató cégeket ismerjen el.
Társadalmi felelősségvállalás
Provident Társadalmi Hasznosság Díj ismertető
Elismeréseink
A Családi Kasszasikerek Program
Környezetvédelem
Fontos tudnivalók
Fizetési moratórium
Hitelfelvétellel kapcsolatban
Kölcsönfelvétel előtt
Szerződéses dokumentumok
Munkáltatói jövedelemigazolás
Meghatalmazás
Elszámolási és forintosítási információk
Panaszkezelési tájékoztató
Örökösöknek szóló tájékoztató
Fizetési nehézség és fizetési késedelem
Magatartási kódex
Tájékoztató a magáncsődről
GYIK
Rólunk
Vállalatunkról
Küldetésünk
International Personal Finance
Etikai Kódex
Széchenyi 2020
Amire büszkék vagyunk
Ügyfeleink
Akcióink
Visszaélés bejelentési rendszer
Sajtószoba
Karrier
Provident LinkedIn
Kapcsolat
Legfrissebb hírek
Pénzügyi stressz
Nyugdíjas Akadémia Dabason is
Jókenyér pályázat eredményhirdetés
Pozitívabban látják a következő fél év pénzügyeit a Provident ügyfelei
Kibővíti együttműködését az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident
Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését a Provident
Múlik az inflációs sokk: több megtakarítás, kevesebb hitel a magyaroknál
Megnő a hitelfelvétel az iskolakezdés miatt
FIZETÉSI MORATÓRIUM
Alternatív fizetés