Hogyan segíthet a pénzügyi tudatosság a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében?
Budapest, 2025. február 27. – A Provident Pénzügyi Zrt. hosszú évek óta dolgozik azért, hogy csökkentse azok számát, akik számára átmeneti vagy tartós anyagi problémáik esetén nincs elérhető pénzügyi megoldás. A lakossági kölcsönökhöz való széles körű hozzáférhetőség kérdésének egyik fontos aspektusa az érintettek tudatos pénzügyi edukációja. A Provident ezt célzó programokkal segíti a pénzügyi értelemben kitett rétegeket abban, hogy tartós pozitív változást idézhessenek elő az életükben. A társadalmi igazságosság napja alkalmából a Provident a mindennapjainkban tetten érhető egyenlőtlenségekre hívja fel a figyelmet, amelynek érdekében sajtódíjat alapít azon újságírók, médiumok számára, amelyek sokat tesznek azért, hogy felhívják a figyelmet erre a témára.
Békés együttélés, kölcsönös tisztelet, empátia és szolidaritás – ezekre az értékekre szeretné felhívni az emberek figyelmét a társadalmi igazságosság napja, amely az ENSZ kezdeményezésére jött létre 2007-ben. Február 20-a minden évben kiváló apropó arra, hogy rávilágítsunk: a nemi, etnikai, kulturális vagy éppen pénzügyi, társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése közös feladatunk. A pénzügyi szektor szereplői nem csupán a gazdasági növekedésben vállalhatnak kulcsfontosságú szerepet, hanem aktívan hozzájárulhatnak a társadalmi igazságosság előmozdításához is azáltal, hogy a hátrányos helyzetű csoportok számára is hozzáférhetővé teszik a pénzügyi szolgáltatásokat, és ennek mentén olyan támogató programokat is kínálnak, melyek segítik őket a pénzügyi tudatosság növelésében.
A Provident Pénzügyi Zrt. az indulása óta kiemelt figyelmet szentel a nehéz anyagi helyzetben élő társadalmi rétegeknek annak érdekében, hogy minden állampolgár hozzáférjen az átlátható és tisztességes pénzügyi konstrukciókon alapuló hitel lehetőségéhez. Ma Magyarországon a felnőtt lakosság 6 százaléka, vagyis mintegy félmillió állampolgár számára elérhetetlenek a klasszikus hitelpiaci termékek, ami még kiszolgáltatottabbá teszi ezt az amúgy is nagyon sérülékeny társadalmi csoportot. Hitelek nélkül a szegényebb rétegek számára gyakran még elérhetetlenebbé válik a társadalmi mobilitás lehetősége, valamint jelentősen megnő az adósságcsapdához vezető megoldások kockázata, beleértve az illegális hiteltermékekhez való fordulást is. Láthatatlanok program keretében a pénzügyi szolgáltató azok számára szeretne segítséget nyújtani, akik képtelenek a megtakarításra szűkös életkörülményeik miatt, akik életkoruk vagy anyagi helyzetük következtében kiszorulnak a hagyományos pénzügyi szolgáltatások köréből, valamint akik nem részesültek megfelelő oktatásban ahhoz, hogy felelős döntéseket hozhassanak a pénzügyeikkel kapcsolatban.
A Provident évek óta az Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve dolgozik azért, hogy növelje a hátrányos helyzetben lévő emberek és családok pénzkezelési tudatosságát – többek között azáltal, hogy olyan tudásanyagot tesz számukra elérhetővé, melynek segítségével hasznos ismeretekhez juthatnak és megalapozott döntéseket hozhatnak a mindennapok pénzügyeivel, anyagi kiadásaival kapcsolatban. A Segélyszervezet munkatársai az elmúlt két évben 18 településen indítottak pénzügyi tudatosságot elősegítő képzést az alacsony iskolázottságú és jövedelmű társadalmi csoportok tagjai számára, melyhez a Provident szakemberei szolgáltatták a szükséges szakmai háttéranyagot, olyan témakörökben, mint az adózás, a felelős hitelfelvétel, a megtakarítások vagy éppen a családi költségvetés.
A „Tudatos élet – lépésről lépésre” program keretében pedig 2024-ben a pénzügyi szolgáltató a Segélyszervezet által fenntartott Családok Átmeneti Otthonaiban élők számára írt ki pályázatot. A kezdeményezéssel azoknak a rászorulóknak kívánt segíteni, akik nemcsak nyitottak voltak a pénzügyi ismeretek elsajátítására, hanem – nehézségeik ellenére – előrelépéseket is fel tudtak mutatni a pénzügyeik tudatos tervezése és kezelése terén, valamint képessé váltak célok kitűzésére és azok elérésére az anyagiakkal kapcsolatban. A felhívásra összesen 13 pályázat érkezett, a zsűri pedig három család számára ítélt oda összesen 800 000 forintnyi támogatást, melyet egészségügyi szolgáltatásra, illetve saját, új otthonuk berendezésére fordítottak a nyertesek.
A társadalmi felelősségvállalási programok mellett a Provident a közvélemény tájékoztatásával is igyekszik a lehető legtöbbet tenni azért, hogy a ráirányítsa a figyelmet a többszörösen hátrányos helyzetűek problémáira, valamint a társadalmi egyenlőtlenségekre. Emellett a pénzügyi szolgáltató sajtódíjat alapít, hogy még jobban ráirányítsa a figyelmet a témára. Az elektronikus és nyomtatott hagyományos sajtótermékek újságírói, szerkesztői mellett bloggerek, vloggerek is indulhatnak a pályázaton azokkal a tartalmaikkal, amelyekkel segítettek láthatóvá tenni olyan embereket, csoportokat, közösségeket, akik egyébként rejtve maradnának a társadalom számára.
„A társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelem mindannyiunk közös felelőssége. Egy pénzügyi szolgáltató számára fontos, hogy valódi változásokat elérve mutasson jó példát. A Provident amellett, hogy szeretné felhívni a figyelmet a hátrányos helyzetű emberek mindennapi problémáira, olyan tudással is támogatja a rászoruló családokat, amely segíti őket abban, hogy napról napra egyre jobb pénzügyi döntéseket hozzanak. Sok olyan ember él közöttünk, akik éppen csak átvészelik a mindennapokat és egyedül nem képesek változtatni a helyzetükön. Bízunk benne, hogy az Ökumenikus Segélyszervezettel még sokáig dolgozhatunk közösen annak érdekében, hogy ezek az emberek közöny helyett odafigyeléssel, stigmatizálás helyett értő támogatással találkozhassanak, és lehetőséget kaphassanak arra, hogy valódi változást idézzenek elő az életükben” – mondta Boczán Viktor, a Provident Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója.
További információt a Provident társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos programjairól az alábbi weboldalon találhat: Láthatatlanok
Társadalmi felelősségvállalás
Provident Társadalmi Hasznosság Díj ismertető
Elismeréseink
A Családi Kasszasikerek Program
Környezetvédelem
Fontos tudnivalók
Fizetési moratórium
Hitelfelvétellel kapcsolatban
Kölcsönfelvétel előtt
Szerződéses dokumentumok
Munkáltatói jövedelemigazolás
Meghatalmazás
Elszámolási és forintosítási információk
Panaszkezelési tájékoztató
Örökösöknek szóló tájékoztató
Fizetési nehézség és fizetési késedelem
Magatartási kódex
Tájékoztató a magáncsődről
GYIK
Rólunk
Vállalatunkról
Küldetésünk
International Personal Finance
Etikai Kódex
Széchenyi 2020
Amire büszkék vagyunk
Ügyfeleink
Akcióink
Visszaélés bejelentési rendszer
Sajtószoba
Karrier
Provident LinkedIn
Kapcsolat
Legfrissebb hírek
Új nemzedék, új pénzügyi szokások
Tizenegyedszer a kiváló kiszolgálás élén
Gyerekek pénzügyi nevelése
Társadalmi Igazságosság Napja
A Z generációs hitelfelvevők háromnegyede online intézi pénzügyeit
Virtuális csapdák
Pénzügyi stressz
Nyugdíjas Akadémia Dabason is
Jókenyér pályázat eredményhirdetés
Pozitívabban látják a következő fél év pénzügyeit a Provident ügyfelei
Kibővíti együttműködését az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident
Megnő a hitelfelvétel az iskolakezdés miatt
FIZETÉSI MORATÓRIUM
Alternatív fizetés