2023. július 28., Budapest – A Provident Pénzügyi Zrt. saját ügyfelei körében végzett felmérést több mint 300 résztvevővel, melyben a nyaralási szokásokat vizsgálta. A megkérdezettek közel 60 százaléka válaszolta azt, hogy szokott nyaralni és majd kétharmaduk finanszírozza a nyári kikapcsolódást teljes mértékben önerőből. Úticélként a válaszadók több mint fele belföldet jelölte meg, de a nyaralók mintegy 20 százaléka valamilyen külföldi utat is tervez.
Nyaralási szokások
A 304 fő részvételével végzett, nem reprezentatív kutatásban 173-an nyilatkoztak úgy, hogy rendszeresen nyaral, 62 százalékuk 2022-ben is hódolt a nyári kikapcsolódásnak, ezen belül közel kétszer annyian választottak belföldi úticélt, mint ahányan külföldre utaztak. A nyári pihenést rendszeresen választók közel 70 százaléka belföldre, 13 százalékuk külföldre utazik, és a teljes halmaz közel 20 százaléka bel- és külföldön is egyaránt megfordul. A válaszadók 39 százaléka egyáltalán nem utazik. Érdekesség, hogy a válaszoló nők több mint kétszer annyian választanak külföldi úticélt, mint a férfiak, akár személyi hitel terhére is.
Lakóhely szempontjából főleg a kisebb településeken és a kisvárosokban lakók járnak nyaralni (a rendszeres nyaralók 47%-a), megyei jogú városok lakosai esetében ez az arány 27%,
míg a fővárosiak mindössze egy százalékkal maradnak el tőlük. Életkor tekintetében leginkább a 35-50 év közöttiek körében népszerű a rendszeres nyaralás (31%), őket követik szorosan az 50-65 év közöttiek (28%), a 18-25 év közöttiek között a legkevésbé népszerű a rendszeres kikapcsolódás, az ő esetükben ez mindössze 5 százalék. Iskolai végzettség tekintetében a középfokú végzettséggel rendelkezők számítanak rendszeres vakációzónak (74%), az alapfokú végzettségűek esetében ez a szám 16 százalék, míg a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknél csupán 10 százalék.
Megtakarítási szokások
A válaszadók közel 40 százaléka tudatosan készül a nyári szezonra és előtakarékoskodik a kikapcsolódás fedezésére. Ennek köszönhetően a rendszeres nyaralók közel 88 százaléka önerőből tudja finanszírozni pihenését. Tudatosságban is a 35-50 éves korosztály vezet, a rendszeresen nyaraló és e célból megtakarítók körében az ő arányuk 31 százalék. A férfiak alig 3 százaléka vesz fel hitelt nyaralási céllal, ez egyezik a nők hitelfelvételi szokásaival is, ám ha figyelembe vesszük a rokonoktól kért kölcsönt is, akkor ez a nők esetében már 6 százalék. Lakóhely tekintetében a megtakarítás vonatkozásában is kiemelkednek a kisebb településeken vagy kisvárosokban élők (47%), míg a fővárosiak (26%) és a megyei jogú városban élők (27%) között nincs nagy különbség.
Nyaralási pénzügyek
A rendszeresen kikapcsolódók több mint egyharmada úgy kalkulál, hogy az idén többet fog költeni a nyári vakációra, mint tavaly. Ennek fényében különösen érdekes adat, hogy ilyen magas az önfinanszírozásból megvalósuló üdülések aránya. A nyaralók 45 százaléka, főként a kisebb településen élők 100-200 ezer forint körüli összeget szán erre a célra és túlnyomó részt (85%) belföldi úticélt tervez. A nemek eloszlása e tekintetben 52-48 százalék a nők javára. A rendszeresen kikapcsolódó válaszadók 22 százaléka 200-400 ezer forint közötti összeget költ üdülésre, 10 százalékuk 400-500 ezer forint között, 6 százalékuk félmillió forint fölött. A nagyobb összegből gazdálkodókat főleg a megyei jogú városok vagy a főváros adja. A rendszeres nyaralók, de a kikapcsolódásra 200 ezer forintnál többet fordítók körében nő a külföldi utazások száma is (22%), azonban így is magabiztosan vezetnek a belföldi úticélok (47%). A maradék, kicsit több mint 30 százalék bel- és külföldön egyaránt megfordul.
***
A Provident Pénzügyi Zrt.-ről:
A Provident Pénzügyi Zrt. a londoni és varsói tőzsdén jegyzett International Personal Finance (IPF) nemzetközi pénzügyi vállalatcsoport égisze alatt működik, Magyarországon immár 22 éve meghatározó szereplője a személyi kölcsönök piacának. Az IPF kilenc országban van jelen, a magyar Provident 2300 munkavállalója révén 210.000 ügyfelet szolgál ki. A cég elsősorban a kisebb összegű, rövid futamidejű, heti törlesztésű kölcsöneiről ismert; ám a hagyományos, átutalással folyósított személyi hitel mellé a magyar piacon egyedülálló módon opcionális otthoni kiszolgálást is kínál ügyfeleinek. A Provident az elmúlt években összesen 9 alkalommal nyerte el a Kiválóság az Ügyfélkiszolgálásban díjat, három alkalommal a Magyarország Legjobb Munkahelye címben részesült. A munkatársak a vállalat fennállása óta több mint 90.000 munkaórában segítettek önkéntesként oktatási, egészségügyi és szociális intézményeket szerte az országban. 2014-ben a Provident Pénzügyi Zrt. a Figyelő hetilappal közösen megalapította a Provident Társadalmi Hasznosság Díjat. Az elismerés azzal a céllal jött létre, hogy tevékenységükkel a társadalom egészére pozitív hatást gyakorló, más vállalkozások számára példát mutató cégeket ismerjen el.
Társadalmi felelősségvállalás
Provident Társadalmi Hasznosság Díj ismertető
Elismeréseink
A Családi Kasszasikerek Program
Környezetvédelem
Fontos tudnivalók
Fizetési moratórium
Hitelfelvétellel kapcsolatban
Kölcsönfelvétel előtt
Szerződéses dokumentumok
Munkáltatói jövedelemigazolás
Meghatalmazás
Elszámolási és forintosítási információk
Panaszkezelési tájékoztató
Örökösöknek szóló tájékoztató
Fizetési nehézség és fizetési késedelem
Magatartási kódex
Tájékoztató a magáncsődről
GYIK
Rólunk
Vállalatunkról
Küldetésünk
International Personal Finance
Etikai Kódex
Széchenyi 2020
Amire büszkék vagyunk
Ügyfeleink
Akcióink
Visszaélés bejelentési rendszer
Sajtószoba
Karrier
Provident LinkedIn
Kapcsolat
Legfrissebb hírek
Pénzügyi stressz
Nyugdíjas Akadémia Dabason is
Jókenyér pályázat eredményhirdetés
Pozitívabban látják a következő fél év pénzügyeit a Provident ügyfelei
Kibővíti együttműködését az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident
Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését a Provident
Múlik az inflációs sokk: több megtakarítás, kevesebb hitel a magyaroknál
Megnő a hitelfelvétel az iskolakezdés miatt
FIZETÉSI MORATÓRIUM
Alternatív fizetés