2016. február 23. – Jelentős különbségek mutatkoznak a hazai középiskolás fiúk és lányok gazdasági-pénzügyi ismereteiben: míg az előbbiek 42%-a, az utóbbiak csupán közel negyede (23%) rendelkezik megalapozottabbnak tekinthető tudással a témakörben. A fiatalok rendelkezésére álló anyagi források mértéke is eltérő: a középiskolás lányok havonta 12.000 forinttal, a fiúk pont kétszer ekkora összeggel gazdálkodnak. Pénzügyi döntéseik meghozatalánál a lányok szívesebben kérnek tanácsot családjuktól, mint a fiúk, akiknek viszont a barátok véleménye fontosabb. A továbbtanulásról és az első munkahelyről is eltérően vélekednek – a lányok körében népszerűek az orvostudományi és művészeti képzések, szívesebben dolgoznának a nonprofit szférában, és fontos feltétel számukra a jó munkahelyi környezet. A fiúk az informatikai és műszaki szektorok iránt érdeklődnek, 60%-uk pedig szívesen indítana saját vállalkozást az iskolai évek után. Mindez a Provident Pénzügyi Zrt. által kezdeményezett Családi Kasszasikerek Program 16-18 éves középiskolás diákok körében végzett reprezentatív kutatásából derült ki.
A Provident „Családi Kasszasikerek” gazdasági és pénzügyi edukációs programja a GfK-val közös felmérést végzett 16-18 éves középiskolás diákok körében, mely a fiatalok gazdasági-pénzügyi műveltségét és attitűdjeit vizsgálta, illetve a diákok továbbtanulási terveit és jövőbeni munkahelyükkel kapcsolatos elvárásait is feltérképezte.
A fiúk tájékozottabbak a pénzügyek terén
A több mint 1000 diák megkérdezésével végzett kutatásból kiderül: jelentős különbségek vannak a fiúk és lányok pénzügyi ismereteit illetően. A tanulók pénzügyi kompetenciáit mérő tesztkérdésekben a fiúk eredményesebbnek bizonyultak: 42%-uk került a magas pénzügyi tájékozottságú csoportba, míg ez az arány a lányok esetében mindössze 23% volt. Ez összefüggésben állhat azzal is, hogy a kutatás szerint a fiúk nagyobb arányban (51%) követik figyelemmel a gazdasági, közéleti híreket, mint a lányok (35%). Lényeges különbség volt abban is, kitől kérnek tanácsot pénzügyi döntéseikben: a fiúkhoz képest a lányok 10%-kal magasabb arányban (81%) kérik ki családtagjaik véleményét, míg a fiúk nagyobb arányban (43%) hallgatnak barátaikra ezekben az ügyekben, mint a lányok (32%).
A fiúk kétszer nagyobb összegből gazdálkodnak havonta
A kutatásban részt vevő diákok jelentős része, 84%-a rendelkezik szabadon elkölthető havi pénzösszeggel, átlagosan 18.000 Ft-tal. A rendelkezésükre álló összeg a szülők által adott zsebpénzből, illetve a diákok saját keresetéből tevődik össze, mely a fiúk esetében összesen 24 000 forint, a lányoknál ennek pontosan a fele, 12 000 forint havonta. A diákok fontosnak tartják, hogy rendelkezzenek önálló keresettel, így az elmúlt időszakban nőtt a munkavállalási kedv a körükben: a fiúk 56%-a, a lányok 42%-a dolgozik középiskolai tanulmányai mellett.
A külföldi továbbtanulás a lányok körében népszerűbb
Bár a továbbtanulást tervező diákok körében az elmúlt évekhez hasonlóan a pénzügyi és gazdasági képzések számítanak a legnépszerűbbnek, többen érdeklődnek az orvosi, műszaki, informatikai és művészeti területek iránt is. A lányok nagyobb arányban választanák az orvosi, egészségtudományi (15%), illetve a művészeti szakokat (16%), míg a fiúk az informatikai (20%) és a műszaki területek iránt érdeklődnek nagyobb számban. A fiúk a nemcsak tanulmányaik során foglalkoznának informatikával, a jövőben szívesen is dolgoznának az IT szektor legnagyobb vállalatainál. A felmérésben megkérdezték a tanulókat a jövőjükkel, illetve a továbbtanulással kapcsolatban is. Kiderült a kutatásból, hogy a lányok 41%-a szeretne külföldön tovább tanulni, még a fiúknak csak az egyharmada. Az is kiderült, hogy a lányok nagyobb arányban költöznének Magyarországon belül is egy jobb munkahely reményében.
Nagyobb a vállalkozói kedv a fiúk körében, a lányoknál népszerűbb a nonprofit szféra
A 16-18 évesek jövőbeni munkájukkal kapcsolatos elvárásaik és terveik is sokban különböznek a két nem esetében. A lányok sokkal inkább választanák a nonprofit szférát, mint fiú társaik: 32%-uk szívesen dolgozna ilyen területen működő szervezetnél. A megkérdezett lányok 19%-a és a fiúk 12%-a számára volt fontos, hogy olyan munkát végezzenek, mely kreativitást igényel. Emellett a lányok több mint egynegyede számára az is elengedhetetlen feltétel egy munkahely esetén, hogy szép, kulturált környezetben helyezkedjen el, míg ez a szempont csupán a fiúk 18%-ánál volt mérvadó.
Az alkalmazotti lét mellett egyre nagyobb arányban érdeklődnek a középiskolások a saját cég indítása iránt. A fiúk 56%-a számára vonzó alternatíva mindez, míg a lányok vállalkozási kedve alacsonyabb: 48%-uk gondolkodik csak saját cég alapításában iskolai évei után. Ennek egyik oka lehet, hogy egy vállalkozás nagyobb kockázattal jár, és míg a fiúk 22% vallotta magáról, hogy szeret kockáztatni, addig a lányok csupán 11%-a válaszolt így.
A Provident Pénzügyi Zrt.-ről:
A Superbrands díjas Provident Pénzügyi Zrt. a személyi kölcsönök piacának meghatározó szereplője immáron 14 éve Magyarországon. A vállalat brit hátterű, és 130 éves üzleti tapasztalattal bír. Anyacége, a Londoni Tőzsdén jegyzett International Personal Finance (IPF) nyolc országban 2.7 millió ügyféllel rendelkezik. Mintegy 3,500 munkatársával Magyarország legnagyobb munkáltatói közé tartozik, egyben Magyarország legjobb (2012., 2014.) és a régió hatodik Legjobb Munkahely (2012.) címének birtokosa. 2013-ban a Gallup Intézet -- első magyar cégként -- a világ harminckét legjobb munkáltatója közé is beválasztotta a pénzügyi vállalatot. A Provident több mint 300 ezer ügyfelet szolgál ki 90 százalék feletti ügyfél-elégedettséggel. Az ügyfélkör a hitelképes magyar társadalom egészét leképezi. A Provident 2010-ben, 2011-ben, 2013-ban és 2014-ben is elnyerte a Kiválóság az Ügyfélkiszolgálásban Díjat. A vállalat szerteágazó CSR tevékenységet folytat, kollégáik az elmúlt években több mint 70 000 munkaórával segítettek önkéntesként oktatási és szociális intézményeket szerte az országban, emellett a Provident gazdasági és pénzügyi ismeretterjesztő programot is működtet (www.csaladikassza.hu).
Társadalmi felelősségvállalás
Provident Társadalmi Hasznosság Díj ismertető
Elismeréseink
A Családi Kasszasikerek Program
Környezetvédelem
Fontos tudnivalók
Fizetési moratórium
Hitelfelvétellel kapcsolatban
Kölcsönfelvétel előtt
Szerződéses dokumentumok
Munkáltatói jövedelemigazolás
Meghatalmazás
Elszámolási és forintosítási információk
Panaszkezelési tájékoztató
Örökösöknek szóló tájékoztató
Fizetési nehézség és fizetési késedelem
Magatartási kódex
Tájékoztató a magáncsődről
GYIK
Rólunk
Vállalatunkról
Küldetésünk
International Personal Finance
Széchenyi 2020
Amire büszkék vagyunk
Ügyfeleink
Akcióink
Visszaélés bejelentési rendszer
Sajtószoba
Karrier
Provident LinkedIn
Kapcsolat
Legfrissebb hírek
Jókenyér pályázat eredményhirdetés
Pozitívabban látják a következő fél év pénzügyeit a Provident ügyfelei
Kibővíti együttműködését az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident
Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését a Provident
Múlik az inflációs sokk: több megtakarítás, kevesebb hitel a magyaroknál
Megnő a hitelfelvétel az iskolakezdés miatt
FIZETÉSI MORATÓRIUM
Alternatív fizetés